نشریه

چگونه در کار خود معنا پیدا کنید (حتی در شغلی که دوست ندارید)

مشاوره شغلی ریرا

در حالی که برخی از افراد در شغل رویایی خود کار می کنند، بسیاری از آنها فقط “معامله” می کنند و امیدواریم از مزایایی برخوردار شوند. بسیاری از ما متوجه شده‌ایم که آیا کاری که در محل کار انجام می‌دهیم تأثیر دارد یا خیر، به خصوص اگر در محیطی باشیم که در آن نادیده گرفته می‌شویم، بدرفتاری می‌کنیم یا احساس می‌کنیم برایمان مهم نیست.

برای یافتن ارتباط و معنی در کار، لازم نیست نهنگ ها را نجات دهید یا سرطان را درمان کنید. یک نظرسنجی جهانی توسط گارتنر نشان داد که 65 درصد از کارمندان گفتند که این بیماری همه گیر باعث شده است تا درباره جایگاهی که کار باید در زندگی خود داشته باشد تجدید نظر کنند. پنجاه و شش درصد گفتند که این باعث می‌شود بخواهند بیشتر به جامعه کمک کنند. با مقدار زمانی که در محل کار صرف می کنیم، یافتن ارزش بخش مهمی از سلامت روانی و حتی جسمی شماست.

ما از دنبال کنندگان کانال های فیس بوک، اینستاگرام و لینکدین The Moth پرسیدیم که کار به چه روش هایی باعث می شود آنها احساس بی ارزشی کنند. ما تعدادی از داستان‌های آنها را به اشتراک می‌گذاریم، و اگر در یک قایق هستید یا می‌توانید ارتباط برقرار کنید، چند ایده داریم که ممکن است به شما کمک کند احساس کنید هدفی در کار دارید.

محل کار سمی

«دو همکار خیلی بد بودند. مرتباً به شعور من توهین می‌شد، مدام سرزنش می‌شدم، جلوی مشتری‌ها فریاد می‌زدم و سرتاسر راه می‌رفتم.»

اگر مدیران و اعضای رهبری شما رفتار خوب در محل کار را الگوبرداری نمی کنند و فرهنگ قلدری، طرفداری یا نگاه به سمت دیگری را در هنگام بدرفتاری با مردم تحمل نمی کنند، این یک پرچم قرمز است. شما نباید هیچ محل کاری که شامل فریاد زدن، بی احترامی، آزار و اذیت کلامی و/یا جنسی باشد را تحمل کنید.

آن را برطرف کنید: اگر رفتار سمی را در کار مشاهده کردید یا تجربه کردید، به مدیر یا رهبران شرکت خود بگویید. اگر آنها اقدام نکنند، ممکن است زمان آن فرا رسیده باشد که به دنبال شغل دیگری بگردند. گاهی اوقات شرکت خود را دوست دارید، اما یک یا چند سیب بد وجود دارد که مانع تمرکز و رضایت شما می شود. در این موارد، بپرسید که آیا می توانید به بخش دیگری منتقل شوید که در آن شما و کار شما بیشتر مورد قدردانی قرار گیرد.

بدون احترام به وقت شخصی

من در حالی که با شوهرم در آی سی یو تنها نشسته بودم به پیام هایی با حروف کامل پاسخ می دادم.

آن را برطرف کنید: اگر متوجه شدید که خواسته های کاری شما اغلب به زمان شخصی شما سرایت می کند، وقت آن است که با مدیر خود چت کنید. مرزها را تعیین کنید و روشن کنید که نمی توانید 24 ساعت شبانه روز در دسترس باشید. به رئیس خود یادآوری کنید که تعادل بین کار و زندگی باعث می شود که کارگر بهتر و متعهدتری نسبت به فردی که از کار افتاده و رنجیده است، ایجاد کند.

بدون مسیر شغلی

“تازه از ترفیع محروم شده بودم. وارد اتاق استراحت شدم و دیدم که گروه بزرگی از کارمندان ساکت نشسته بودند؛ هر کدام با اخم، چشمانی پرکار و به سرعت پیر می شوند. در آن لحظه مکث کردم و فکر کردم، “نمی توانم اجازه دهم. این آینده من است…”

آن را برطرف کنید: اگر ارتقای شغلی شما رد شد، سعی کنید دلیل آن را بیابید و اینکه آیا می توانید نقش خود را برای معنادارتر کردن آن تغییر دهید یا خیر. اگر شغل شما متوقف شده است، به بخش دیگری با مسئولیت بیشتر بروید یا در جای دیگری با تحرک رو به بالا به دنبال شغل باشید. برای بسیاری از افراد، داشتن یک مسیر توسعه شغلی در محل کافی است تا در محل کار معنا پیدا کند.

محیط پر استرس و عدم حمایت

“من یک فروشگاه مواد غذایی را مدیریت می کردم و 60 ساعت در هفته کار می کردم، 24 ساعته و 7 روز هفته … روز بعد در FMLA بیرون رفتم که منجر به استعفای نهایی من شد.”

آن را برطرف کنید: اگر کارگران دائماً تحت استرس باشند، نمی توانند در شغل خود سازنده و شاد باشند. اگر این وضعیت شماست، با مدیریت در مورد اهمیت کمک گرفتن صحبت کنید. گاهی اوقات ما بیش از حد انجام می دهیم زیرا می خواهیم برای شرکت مهم دیده شویم. اما می توانید به شغل خود اهمیت دهید و همچنان به دنبال تعادل باشید.

گوش ندادن یا پاسخ دادن به بازخورد
من با سرپرستم قرار ملاقات گذاشتم تا درباره برخی از ایده‌هایی که خارج از چارچوب بود صحبت کنم، و زمانی که آنها یک بار دیگر سرنگون شدند، ابراز ناامیدی کردم. “چه کاری می توانم برای بهبود وضعیت انجام دهم؟ چگونه می‌توانیم به این شکل ادامه دهیم؟» سرپرست من پاسخ داد: «من فکر می‌کنم تنها کاری که می‌توانید انجام دهید این است که کمتر به آن اهمیت دهید.»

اصلاح کنید: هر ایده ای برنده نیست، اما اگر می خواهید به ایجاد تغییر کمک کنید و هر ایده ای که برای بهبود اوضاع دارید رد می شود، با مدیر خود صحبت کنید تا دلیل آن را بیابید. جزئیات را بخواهید؛ شاید مسائل مربوط به بودجه یا مسائل فرهنگی وجود داشته باشد که باعث کند تغییر شود. خطوط باز ارتباط برای عزت نفس شما مهم هستند و شکل دادن به پیشنهادات خود با درک موقعیت مدیرتان به پیشرفت شما کمک می کند.

فراگیر نبودن

من یک چهار پلژیک هستم و از ویلچر موتوردار استفاده می کنم. دفتر من برای یک جلسه رهبری به گتیزبورگ رفت. بخش کلیدی این تجربه، گشت و گذار در میدان جنگ و راهنمای توضیح بخش های مختلف نبرد و ارتباط آن با اصول رهبری است. اتوبوس برای تور رسید و آسانسور ویلچر وجود نداشت. نتوانستم سوار اتوبوس شوم. من شرمنده، ناراحت، عصبانی و احساس سکوت کردم. چرا هیچکس در هنگام برنامه ریزی برای عقب نشینی به نیازهای من فکر نکرد؟

اصلاح کنید: «تنوع و گنجاندن» نباید فقط یک صفحه در وب سایت یک شرکت باشد. این باید یک تعهد اعلام شده برای انجام بهتر در تمام جنبه های تنوع باشد – که شامل سن و یا توانمند نبودن می شود. با منابع انسانی یا یکی از اعضای رهبری در صورت مشاهده یا احساس تبعیض صحبت کنید. برای یافتن هدف در کار خود، باید احساس کنید که متعلق به خود هستید و دیده و شنیده می شوید.

مشاغل پرمعنا

در طول استعفای بزرگ سال 2021، 53 درصد از کارکنانی که شغل خود را ترک کردند، شغل خود را نیز تغییر دادند. 86 درصد از کارمندان به شدت ترجیح می‌دهند در شرکت‌هایی کار کنند که به همان مسائلی که آنها اهمیت می‌دهند، اهمیت می‌دهند. اگر احساس می‌کنید شغل شما «فقط یک شغل» است و نه یک شغل، اگر احساس می‌کنید یک بن‌بست است یا به شما استرس می‌دهد و یافتن تعادل بین کار و زندگی را غیرممکن می‌کند، ممکن است بخواهید شروع به فکر کردن به نحوه پیدا کردن کنید. کار معنی دار تر یک شغل با معنای شخصی به شما حس ارزشمندی از هدف می دهد و به رضایت کلی شما از زندگی کمک می کند.

چه انتقال به یک تیم با رفاقت بیشتر در بین همکاران، پیدا کردن شرکتی با تعهد واضح تر به تنوع و شمول، یا صرفاً اطمینان از اینکه شرکت شما به پیشرفت و رفاه کارکنان اهمیت می دهد، یافتن معنی در کار شما بخش مهمی است.

فهرست

دیگر مقالات:
به اشتراک بگذارید
دیگر نوشته ها
توانمندسازی تحول منابع انسانی
توانمندسازی تحول منابع انسانی با ریرا

در دنیای پویای امروز، موفقیت هر سازمان به نیروی کار توانمند و پر انگیزه آن وابسته است. ریرا، به عنوان یک شرکت پیشرو در حوزه منابع انسانی، راهکارهای جامع و نوآورانه‌ای را ارائه می‌دهد تا سازمان‌ها بتوانند به طور مؤثر از سرمایه انسانی خود بهره‌برداری کنند.

بیشتر بخوانید
راهنمای کسب و کارهای کوچک برای بهره‌مندی کامل از جمعه‌ی سیاه

جمعه‌ی سیاه یکی از بزرگترین رویدادهای خرید سال است و کسب و کارهای کوچک می‌توانند از این روز برای افزایش فروش، جلب مشتریان جدید و افزایش شناخت بهره‌برداری کنند. در ادامه یک راهنمای ساده برای کسب و کارهای کوچک به منظور استفاده بهینه از جمعه‌ی سیاه آورده شده است.

بیشتر بخوانید
توسعه سازمانی: تعریف، مزایا و مراحل
توسعه سازمانی: تعریف، مزایا و مراحل

توسعه سازمانی (OD) یک فرآیند سیستماتیک برای بهبود عملکرد سازمان‌ها است. این فرآیند شامل تغییر و بهبود در زمینه‌های مختلف سازمان مانند فرهنگ، ساختار، فرایندها و رفتار کارکنان است. توسعه سازمانی می‌تواند به سازمان‌ها کمک کند تا در محیط‌های متغیر و پیچیده امروزی موفق شوند.

بیشتر بخوانید
منابع انسانی در ایجاد یک محیط کاری شاد و پربار
نقش منابع انسانی در ایجاد یک محیط کاری شاد و پربار

در دنیای رقابتی امروز، سازمان‌ها برای موفقیت نیاز به کارکنانی دارند که با انگیزه، خلاق و بهره‌ور باشند. ایجاد یک محیط کاری شاد و پربار یکی از مهمترین عوامل برای ایجاد و حفظ چنین کارکنانی است. در این مقاله همراه ریرا، به نقش منابع انسانی در ایجاد یک محیط کاری شاد و پربار پرداخته خواهد شد.

بیشتر بخوانید