نشریه

دامنه مدیریت منابع انسانی

منابع انسانی بدون شک کلیدی ترین منابع یک سازمان هستند، آسان ترین و سخت ترین برای مدیریت! گستره مدیریت منابع انسانی شامل نیازسنجی نیروی انسانی تا مدیریت و حفظ آنان است. به همین دلیل مدیریت منابع انسانی مسئول طراحی و اجرای موثر سیاست های یک سازمان، رویه ها و برنامه های مختلف آنان است.در حقیقت منابع انسانی توسعه و مدیریت دانش‌ها، مهارت‌ها، خلاقیت‌ها، استعداد‌ها و استفاده بهینه از آنهاست.
دامنه مدیریت منابع انسانی

مدیریت منابع انسانی تنها به مدیریت و بهره برداری بهینه از عقل و توانایی انسان‌ها محدود نمی شود. همچنین بر مدیریت سرمایه فیزیکی و عاطفی کارکنان تمرکز دارد. با توجه به پیچیدگی های موجود، دامنه مدیریت منابع انسانی هر روز در حال گسترش است و برنامه‌ریزی منابع انسانی، استخدام (استخدام و انتخاب)، آموزش و توسعه، مدیریت حقوق و دستمزد، پاداش‌ها و تقدیرها، روابط صنعتی، رسیدگی به شکایات، رویه‌های قانونی و غیره را پوشش می‌دهد. بنابراین، تعریف مختصر آن بسیار دشوار است.در این نوشته که توسط تیم ریرا (رایان یافته رسا آموز) تهیه شده است تلاش کردیم تا در سرفصل های زیر تعریفی از دامنه مدیریت منابع انسانی ارائه دهیم.

مدیریت منابع انسانی در مدیریت پرسنل:

این حوزه به طور معمول مدیریت مستقیم نیروی انسانی است که شامل برنامه ریزی نیروی انسانی، استخدام (استخدام و انتخاب)، آموزش و توسعه، ایجاد انگیزه و جهت‌دهی، انتقال، ارتقاء، جبران خسارت، اخراج و تعدیل نیرو و بهره‌وری کارکنان است.

هدف کلی در اینجا رشد، توسعه و اثربخشی فردی است که به طور غیرمستقیم به توسعه سازمانی کمک می کند.همچنین شامل ارزیابی عملکرد، توسعه مهارت‌های جدید، پرداخت دستمزدها، مشوق‌ها، کمک هزینه‌ها، سیاست‌ها و رویه‌های سفر و سایر اقدامات مرتبط است.

مدیریت منابع انسانی در رفاه کارکنان:

این جنبه خاص از مدیریت منابع انسانی به شرایط کاری و امکانات در محل کار می پردازد. این شامل طیف گسترده ای از مسئولیت ها و خدمات مانند خدمات ایمنی، خدمات بهداشتی، صندوق های رفاه، تامین اجتماعی و خدمات پزشکی است. دیگر جنبه آن به نظارت، مشاوره کارکنان، برقراری روابط هماهنگ با کارکنان و آموزش آن ها مربوط می شود. رفاه کارکنان عبارت است از تعیین نیازهای واقعی کارکنان و برآورده کردن آنها با مشارکت فعال میان مدیران و کارکنان. علاوه بر این شامل امکاناتی همچون مسکن، حمل و نقل، کمک های پزشکی، آموزش، بهداشت و ایمنی، امکانات تفریحی و غیره نیز می‌باشد.

مدیریت منابع انسانی در روابط صنعتی:

این حوزه بسیار حساس هست. نیاز به تعاملات دقیق با اتحادیه های کارگری یا کارکنان، رسیدگی به شکایات آنها و حل و فصل موثر اختلافات به منظور حفظ آرامش و هماهنگی در سازمان دارد.

این بخش هنر و علم درک روابط استخدامی (اتحادیه-مدیریت)، مشاوره مشترک، تشریفات انضباطی، حل مشکلات با تلاش متقابل، درک رفتار انسانی و حفظ روابط کاری است.

هدف اصلی حفظ منافع کارکنان به نحوی که تأثیر منفی بر سازمان وارد نکند است. این حوزه در ایجاد، رشد و ترویج دموکراسی صنعتی برای حفظ منافع کارکنان و مدیریت است.

دامنه مدیریت منابع انسانی بسیار گسترده است، بنابراین نمی توان به طور خلاصه آن را نوشت. با این حال، به منظور راحتی و توسعه درک در مورد موضوع، ما آن را به سه دسته که در بالا ذکر شد تقسیم می کنیم.

بیشتر بخوانید:

فهرست

دیگر مقالات:
به اشتراک بگذارید
دیگر نوشته ها
توانمندسازی تحول منابع انسانی
توانمندسازی تحول منابع انسانی با ریرا

در دنیای پویای امروز، موفقیت هر سازمان به نیروی کار توانمند و پر انگیزه آن وابسته است. ریرا، به عنوان یک شرکت پیشرو در حوزه منابع انسانی، راهکارهای جامع و نوآورانه‌ای را ارائه می‌دهد تا سازمان‌ها بتوانند به طور مؤثر از سرمایه انسانی خود بهره‌برداری کنند.

بیشتر بخوانید
راهنمای کسب و کارهای کوچک برای بهره‌مندی کامل از جمعه‌ی سیاه

جمعه‌ی سیاه یکی از بزرگترین رویدادهای خرید سال است و کسب و کارهای کوچک می‌توانند از این روز برای افزایش فروش، جلب مشتریان جدید و افزایش شناخت بهره‌برداری کنند. در ادامه یک راهنمای ساده برای کسب و کارهای کوچک به منظور استفاده بهینه از جمعه‌ی سیاه آورده شده است.

بیشتر بخوانید
توسعه سازمانی: تعریف، مزایا و مراحل
توسعه سازمانی: تعریف، مزایا و مراحل

توسعه سازمانی (OD) یک فرآیند سیستماتیک برای بهبود عملکرد سازمان‌ها است. این فرآیند شامل تغییر و بهبود در زمینه‌های مختلف سازمان مانند فرهنگ، ساختار، فرایندها و رفتار کارکنان است. توسعه سازمانی می‌تواند به سازمان‌ها کمک کند تا در محیط‌های متغیر و پیچیده امروزی موفق شوند.

بیشتر بخوانید
منابع انسانی در ایجاد یک محیط کاری شاد و پربار
نقش منابع انسانی در ایجاد یک محیط کاری شاد و پربار

در دنیای رقابتی امروز، سازمان‌ها برای موفقیت نیاز به کارکنانی دارند که با انگیزه، خلاق و بهره‌ور باشند. ایجاد یک محیط کاری شاد و پربار یکی از مهمترین عوامل برای ایجاد و حفظ چنین کارکنانی است. در این مقاله همراه ریرا، به نقش منابع انسانی در ایجاد یک محیط کاری شاد و پربار پرداخته خواهد شد.

بیشتر بخوانید