نشریه

OKR و CFR – مانترا برای عملکرد بالا

ابزارها و تکنیک ها در مدیریت عملکرد (PM) دستخوش ارتقاء دائمی می شوند. بنابراین، تیم منابع انسانی باید به طور مداوم یاد بگیرند و یاد بگیرند تا بهترین شیوه ها را در محل کار آغاز کنند. OKRها و CFRها دو فرآیند از این قبیل هستند که روندهای فعلی هستند اما دارای میراث طولانی موفقیت هستند. برای دانستن جزئیات در مورد آنها، ادامه مطلب را بخوانید.
conversation feedback recognition

OKR چیست و هدف آن چیست؟

اهداف و نتایج کلیدی (OKR) چارچوبی برای تعیین هدف در محل کار است که به تیم ها و مدیریت کمک می کند تا اهداف قابل اندازه گیری را تعیین کنند و به طور منظم پیشرفت های انجام شده را پیگیری کنند. این مفهوم توسط اندرو گروو زمانی که در اینتل کار می کرد رایج شد. او اصطلاح OKR را در کتاب خود با عنوان “مدیریت خروجی بالا” در اوایل دهه 80 ابداع کرد.

سه عامل وجود دارد که یک چارچوب OKR موثر می سازد.

1. تعریف اولویت ها و مشارکت

کارمندان باید بدانند اولویت هایشان در محل کار چیست. کار بدون درک اولویت ها در دراز مدت بی اثر خواهد بود. یک چارچوب OKR خوب به شناسایی و رفع این اولویت‌ها و همسو کردن آنها با اهداف سازمانی کمک می‌کند.

2. تعیین اهداف و ابتکارات چابک

تعیین اهداف در چارچوب OKR کافی نیست. شما باید اهداف چابکی را تعیین کنید. این اهداف به طور مداوم بهینه سازی و تنظیم می شوند تا با اهداف کلی سازمان مطابقت داشته باشند و چنین اهدافی برای توسعه همه جانبه کارکنان در راستای پویایی های در حال تحول کسب و کار طراحی شده اند.

3. ایجاد محیطی برای بازخورد مستمر

ایجاد یک محیط بازخورد مداوم برای موفقیت یک چارچوب OKR کاملا ضروری است. مردم دیگر علاقه‌ای به بررسی‌های سالانه ندارند که فضا یا زمانی را برای بهبود و اصلاح نمی‌دهند. چارچوب OKR فضایی را برای بازخورد منظم، ارتباطات، استراتژی‌های تصحیح دوره، و جلسات بررسی و بازبینی مکرر ایجاد می‌کند. این به تیم ها کمک می کند تا به طور مداوم رشد کنند و به نتایجی برسند که واقعاً مهم هستند.

CFR چیست و چگونه CFR به تیم شما کمک می کند تا به اهداف خود برسد؟

به گفته کارشناسان، مکالمه، بازخورد و شناسایی (CFR) سوختی برای یک چارچوب OKR سالم هستند! آنها برنامه ریزی و اجرای اهداف و نتایج کلیدی را بسیار مؤثرتر، جامع تر و قابل سنجش تر می کنند.

مکالمات – مکالمات باید معنی دار باشد، ترجیحاً 1:1 یا به صورت گروه های کوچک و منظم و طبیعی باشد.

بازخورد – برای مؤثر بودن، بازخورد باید در بین تیم‌ها و تیم‌های سازمان جریان داشته باشد. به گفته کارشناسان، از خود راضی بودن یک مشکل رایج است که کارایی و رشد را کاهش می دهد. بازخورد منظم به جلوگیری از این اتفاق در همه سطوح کمک می کند.

شناخت – شناخت شامل تصدیق تلاش، مهارت ها و استعداد کارمند است. تشخیص برنده های کوچک، زدن منظم به پشت، ایجاد محیطی که در آن همتایان بتوانند اعضای تیم را به طور روزمره تشخیص دهند و از آنها تمجید کنند، همگی می توانند رضایت کارکنان را بهبود بخشند و عملکرد بالا را تشویق کنند.

به گفته جان دوئر، «OKRها و CFRها با هم غنا و قدرت کامل روش‌شناسی نوآورانه Grove را به تصویر می‌کشند. آنها صدای انسانی خود را به OKR ها می دهند.»

Doerr نویسنده کتاب بسیار محبوب “Measure What Matters” است.

بنابراین، OKR و CFRS باید با هم کار کنند تا معیارهای عملکرد را به طور واقعی بهبود بخشند.

دستیابی به بردهای سریع: راه موفقیت

برنده‌های سریع کمک‌های جدید و قابل مشاهده برای تیم یا شرکت هستند که منجر به موفقیت یا دستیابی به نتایج قابل توجهی می‌شوند. به گفته کارشناسان، بسیاری از رهبران با عملکرد بالا در اوایل دوران حرفه‌ای خود به پیروزی‌های سریعی دست یافته‌اند و این به آنها فشار بسیار مورد نیاز را در مسیر درست داده است.

OKR ها و CFR ها می توانند به کارکنان کمک کنند تا به پیروزی های سریعی دست یابند که برای آنها و کسب و کار نیز سودمند است. OKR ها می توانند به کارمندان کمک کنند تا بردهای سریع را شناسایی کرده و اهداف خود را برای مطابقت با آنها تغییر دهند. CFR ها به طور منظم برای دستیابی به این بردها در زمان تعیین شده انگیزه می دهند و بازخورد ارائه می دهند. می توانید انواع مختلفی از این بردها را هدف قرار دهید. چند مورد محبوب عبارتند از:

 • شناسایی اشکالات یا مشکلاتی که می تواند بر عملکرد تأثیر بگذارد
 • شناسایی مناطق جدید بازار
 • مهندسی مجدد فرآیند کسب و کار
 • خودکارسازی فرآیندها
 • ایجاد محیطی برای یادگیری و توسعه
 • بستن قرارداد با یک مشتری بزرگ

چگونه یک قالب OKR موثر بسازیم؟

یک الگوی OKR چیزی نیست جز مجموعه ای موثر از اهداف و نتایج کلیدی مربوطه. با این چند مرحله اولیه می توانید یک قالب OKR ایجاد کنید.

 • مرحله 1: با تعریف مالک قالب شروع کنید. این می تواند سازمان، یک تیم یا حتی یکی از اعضای تیم باشد.
 • مرحله 2: بازه زمانی لازم برای دستیابی به این اهداف را ذکر کنید.
 • مرحله 3: نوشتن هر هدف را به وضوح شروع کنید. توصیه می شود که در یک زمان حداکثر 3 هدف داشته باشید تا در کارها زیاده روی نکنید.
 • مرحله 4: چندین نقطه نتیجه کلیدی زیر هر هدف داشته باشید. ایده این است که این نتایج کلیدی را به طور منظم در زمانی که به دست می‌آیند پر کنید. تا زمانی که به آنها دست یافتند باید در اینجا نیز ذکر شود.

شما می توانید این را به عنوان یک صفحه ابری ایجاد کنید و آن را با سهامداران به اشتراک بگذارید. اگر می‌خواهید این کار را با به‌روزرسانی‌های زنده، داده‌های ردیابی بلادرنگ و ماتریس موفقیت قابل اندازه‌گیری انجام دهید، یک مشاور حرفه‌ای OKR مانند ریرا کمک بزرگی خواهد بود.

چگونه یک CFR Sprint را اجرا کنیم؟

یک اسپرینت CFR می‌تواند به روش‌های مختلفی بسته به صنعت، تعداد کارکنان و آنچه مدیریت از این چارچوب می‌خواهد طراحی شود. در اینجا برخی از ویژگی هایی است که در هر سرعت CFR گنجانده شده است.

 • بازخورد 360 درجه – این بخشی اجتناب ناپذیر از CFR است. محیطی را ایجاد کنید که در آن طبیعی است که افراد به جای صرفا در دوره های ارزیابی، گفتگوها و بررسی های بازخورد را به طور منظم داشته باشند.
 • ابزارها و پلتفرم‌های شناسایی – روی ابزارها و پلتفرم‌هایی سرمایه‌گذاری کنید تا ستایش، قدردانی، و شناسایی تلاش‌ها و استعدادها به صورت روزمره آسان شود. اوج تمام این حالت های تشخیص را می توان در طول فرآیند ارزیابی واقعی استفاده کرد.
 • ابزارهای ارتباطی – ارتباط با یک مدیر یا همتا در محل کار چقدر آسان است؟ این مشخص می کند که افراد چقدر ارتباط پذیر و پاسخگو هستند. ابزارها و نرم افزارهایی را انتخاب کنید که افراد را تشویق می کند تا به راحتی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

ابتدا اهداف و نتایج کلیدی تیم خود را شناسایی کنید. CFR بخشی از OKR خواهد بود و به افراد کمک می کند تا به موقع به این اهداف برسند. از ابزارهایی برای گرد هم آوردن افراد و تجزیه و تحلیل داده های زمان واقعی استفاده کنید که به چابکی و مرتبط نگه داشتن فرآیند CFR کمک می کند.

چگونه به یک محل کار مدرن تبدیل شویم؟

اگر می خواهید تغییرات مثبتی در محل کار ایجاد کنید و به کارکنان خود کمک کنید تا اهداف فردی خود را با اهداف تجاری هماهنگ کنند، سرمایه گذاری روی شیوه ها و ابزارهای مدیریت عملکرد صحیح ضروری است. OKR ها و CFR ها توسط اکثر شرکت های موفق در سراسر جهان و در صنایع مختلف استفاده می شوند. این چارچوب‌ها انعطاف‌پذیر، سازگار هستند و می‌توانند دقیقاً مطابق با نیازهای تیم و استراتژی‌های شما طراحی شوند.

ابزارها و نرم افزارهای امروزی نقش کلیدی در بهینه سازی OKR و CFR ایفا می کنند و به افراد کمک می کنند تا به راحتی با این فرآیندها سازگار شوند. شناسایی، پیاده‌سازی و عادت کردن به این ابزارها همیشه یک چالش است، اما ریرا می‌تواند در اینجا به شما کمک کند.

با ما تماس بگیرید تا ببینید چگونه می توانیم به شما کمک کنیم تا به یک محل کار مدرن تبدیل شوید و محیطی با کارایی بالا ایجاد کنید.

فهرست

دیگر مقالات:
به اشتراک بگذارید
دیگر نوشته ها
توانمندسازی تحول منابع انسانی
توانمندسازی تحول منابع انسانی با ریرا

در دنیای پویای امروز، موفقیت هر سازمان به نیروی کار توانمند و پر انگیزه آن وابسته است. ریرا، به عنوان یک شرکت پیشرو در حوزه منابع انسانی، راهکارهای جامع و نوآورانه‌ای را ارائه می‌دهد تا سازمان‌ها بتوانند به طور مؤثر از سرمایه انسانی خود بهره‌برداری کنند.

بیشتر بخوانید
راهنمای کسب و کارهای کوچک برای بهره‌مندی کامل از جمعه‌ی سیاه

جمعه‌ی سیاه یکی از بزرگترین رویدادهای خرید سال است و کسب و کارهای کوچک می‌توانند از این روز برای افزایش فروش، جلب مشتریان جدید و افزایش شناخت بهره‌برداری کنند. در ادامه یک راهنمای ساده برای کسب و کارهای کوچک به منظور استفاده بهینه از جمعه‌ی سیاه آورده شده است.

بیشتر بخوانید
توسعه سازمانی: تعریف، مزایا و مراحل
توسعه سازمانی: تعریف، مزایا و مراحل

توسعه سازمانی (OD) یک فرآیند سیستماتیک برای بهبود عملکرد سازمان‌ها است. این فرآیند شامل تغییر و بهبود در زمینه‌های مختلف سازمان مانند فرهنگ، ساختار، فرایندها و رفتار کارکنان است. توسعه سازمانی می‌تواند به سازمان‌ها کمک کند تا در محیط‌های متغیر و پیچیده امروزی موفق شوند.

بیشتر بخوانید
منابع انسانی در ایجاد یک محیط کاری شاد و پربار
نقش منابع انسانی در ایجاد یک محیط کاری شاد و پربار

در دنیای رقابتی امروز، سازمان‌ها برای موفقیت نیاز به کارکنانی دارند که با انگیزه، خلاق و بهره‌ور باشند. ایجاد یک محیط کاری شاد و پربار یکی از مهمترین عوامل برای ایجاد و حفظ چنین کارکنانی است. در این مقاله همراه ریرا، به نقش منابع انسانی در ایجاد یک محیط کاری شاد و پربار پرداخته خواهد شد.

بیشتر بخوانید