نشریه

okr چیست؟

OKR اهداف نتایج کلیدی

تعریف OKR یا اهداف و نتایج کلیدی چیست؟

درواقع OKR ها (Objective & Key Results “اهداف و نتایج کلیدی”) چارچوبی هستند که شرکت ها برای تعریف، همسوسازی و اجرای مهم ترین نتایج شرکت استفاده می کنند.

این OKR ها از دو بخش تشکیل شده اند:

اهداف بلندپروازانه ای هستند که تیم ها را به سمت یک نتیجه مشترک جمع می کنند و نتایج کلیدی نقاط عطف افزایشی هستند که تیم ها برای اندازه گیری پیشرفت در جهت دستیابی به اهداف بلندپروازانه خود استفاده می کنند.

این دو بخش با هم کار می کنند: نتایج کلیدی ما را در مسیر حرکت به سمت مقصد هیجان انگیزمان، هدف، نگه می دارند. ما به هر دو بخش نیاز داریم تا بدانیم به کجا می رویم و چگونه میخواهیم به آنجا برسیم.

این OKR ها چارچوبی هستند که به تیم ها در مورد مهم ترین نتایجی که در یک سه ماهه مشخص می خواهند به دست آورند و اینکه چگونه موفقیت را اندازه گیری می کنند، شفافیت می دهند تا منابع بتوانند در جایی متمرکز شوند که بالاترین ارزش را ایجاد می کنند.

اجزای یک OKR چیست؟

یک OKR از یک هدف و چند نتیجه کلیدی تشکیل شده است:

اهداف

هدف بیانیه جهت و قصد است، یعنی جایی که یک سازمان یا تیم می خواهد برود. اهداف به این معنی نیست که چگونه تیم به آنجا خواهد رسید.

ویژگی های اهداف:

آرمانی بودن: یک هدف وضعیت آینده ایده آلی را توصیف می کند و باید به افراد الهام بخشد و انگیزه دهد. اهداف ممکن است تقریبا غیرممکن به نظر برسند، اما انگیزه تیم ها را برای رسیدن به بالاتر از همیشه ترغیب می کنند.

غیر قابل اندازه‌گیری: هدف‌ها، هدف‌های عددی و قابل اندازه‌گیری نیستند – نتایج کلیدی برای همین هستند.

کوتاه یا بلند برد: بسته به اینکه یک هدف چقدر بلند است، ممکن است ماهها یا سالها برای رسیدن به آن نیاز باشد. اهداف ممکن است اهداف کوتاه‌مدت یا بلندمدت باشند که یک فصل، چند فصل یا بیش از یک سال طول بکشد.

5 یا کمتر: در تلاش برای تمرکز بر زمان و منابع افراد، تیم ها در حالت ایده آل نباید بیش از 3-5 هدف در هر سه ماهه داشته باشند.

نتایج کلیدی

تعیین یک هدف عالی می تواند یک تیم را برای رسیدن به اهداف بالا و تلاش مجدانه ترغیب کند. اما چگونه می توانید بفهمید که آیا با موفقیت به یک هدف دست یافته اید؟ نتایج کلیدی، نتایج قابل اندازه گیری هستند که در صورت تحقق، هدف مرتبط را از نظر مادی به جلو می برند.

ویژگی های نتایج کلیدی:

قابل اندازه گیری: نتایج کلیدی عددی هستند.

فصلی تعریف شده: بر خلاف اهداف، که ممکن است برای دستیابی به آنها به چندین فصل یا سال نیاز باشد، KRها نتایجی هستند که به طور خاص برای تکمیل در یک فصل مشخص طراحی شده اند.

4-6 برای هر هدف: در تلاش برای تمرکز بر زمان و منابع افراد، تیم ها باید 4-6 KR در هر هدف داشته باشند.

نتیجه‌محور: اگرچه فکر کردن به نتایج کلیدی به‌عنوان فعالیت‌های خاص می‌تواند طبیعی به نظر برسد، KRهای عالی در واقع نتیجه مورد نظر را که با تکمیل آن فعالیت‌ها به دست می‌آیند، توصیف می‌کنند. به عبارت دیگر، ما بیشتر به تحقق یک نتیجه مورد نظر اهمیت می دهیم تا صرفاً انجام یک سری فعالیت ها. نتایج، نه فعالیت ها.

ذهنیت نتیجه کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که هر فرد درک می کند که چگونه کار آنها به دستیابی به استراتژی شرکت کمک می کند.

لینک به این نوشته در ویرگول ریرا

فهرست

دیگر مقالات:
به اشتراک بگذارید
دیگر نوشته ها
توانمندسازی تحول منابع انسانی
توانمندسازی تحول منابع انسانی با ریرا

در دنیای پویای امروز، موفقیت هر سازمان به نیروی کار توانمند و پر انگیزه آن وابسته است. ریرا، به عنوان یک شرکت پیشرو در حوزه منابع انسانی، راهکارهای جامع و نوآورانه‌ای را ارائه می‌دهد تا سازمان‌ها بتوانند به طور مؤثر از سرمایه انسانی خود بهره‌برداری کنند.

بیشتر بخوانید
راهنمای کسب و کارهای کوچک برای بهره‌مندی کامل از جمعه‌ی سیاه

جمعه‌ی سیاه یکی از بزرگترین رویدادهای خرید سال است و کسب و کارهای کوچک می‌توانند از این روز برای افزایش فروش، جلب مشتریان جدید و افزایش شناخت بهره‌برداری کنند. در ادامه یک راهنمای ساده برای کسب و کارهای کوچک به منظور استفاده بهینه از جمعه‌ی سیاه آورده شده است.

بیشتر بخوانید
توسعه سازمانی: تعریف، مزایا و مراحل
توسعه سازمانی: تعریف، مزایا و مراحل

توسعه سازمانی (OD) یک فرآیند سیستماتیک برای بهبود عملکرد سازمان‌ها است. این فرآیند شامل تغییر و بهبود در زمینه‌های مختلف سازمان مانند فرهنگ، ساختار، فرایندها و رفتار کارکنان است. توسعه سازمانی می‌تواند به سازمان‌ها کمک کند تا در محیط‌های متغیر و پیچیده امروزی موفق شوند.

بیشتر بخوانید
منابع انسانی در ایجاد یک محیط کاری شاد و پربار
نقش منابع انسانی در ایجاد یک محیط کاری شاد و پربار

در دنیای رقابتی امروز، سازمان‌ها برای موفقیت نیاز به کارکنانی دارند که با انگیزه، خلاق و بهره‌ور باشند. ایجاد یک محیط کاری شاد و پربار یکی از مهمترین عوامل برای ایجاد و حفظ چنین کارکنانی است. در این مقاله همراه ریرا، به نقش منابع انسانی در ایجاد یک محیط کاری شاد و پربار پرداخته خواهد شد.

بیشتر بخوانید