نشریه

کمی درباره مدیریت عملکرد

مدیریت عملکرد

مدیریت عملکرد چیست؟

مدیریت عملکرد موثر به سازمان ها کمک می کند تا اطمینان حاصل کنند که کارکنان نقش های خود را درک می کنند، بازخورد سازنده دریافت می کنند و حمایت لازم برای دستیابی به اهداف و اهداف تجاری خود را دارند.

فرآیند مدیریت عملکرد چگونه به نظر می رسد؟

مجموعه‌ای از فرآیندها که با هدف توسعه کارکنان انجام می‌شود

هدف از مدیریت عملکرد کمک به کارکنان برای ایجاد مهارت هایی است که آنها را قادر می سازد تا در نقش های خود بهتر عمل کنند، به پتانسیل خود دست یابند و موفقیت خود را افزایش دهند و در عین حال به اهداف استراتژیک سازمان نیز دست یابند.

مدیریت عملکرد مؤثر، مکالمه مستمری را بین کارکنان، مدیران و منابع انسانی برقرار می کند.

فرآیند مدیریت عملکرد کاملا استراتژیک و سیستماتیک است. در واقع مؤلفه‌های شفاهی و نوشتاری را که در طول سال اتفاق می‌افتد را ترکیب می‌کند و به ارزیابی عملکرد سالانه ختم می‌شود.

فرآیند شامل موارد زیر است:

  • ایجاد انتظارات روشن
  • تعیین اهداف و اهداف فردی که با اهداف تیمی و سازمانی همسو باشد،
  • ارائه بازخورد مداوم
  • ارزیابی نتایج
  • تصمیمات مدیریتی از جمله ترفیع، پاداش و اخراج و …
مدیریت عملکرد
مدیریت عملکرد

اهداف مدیریت عملکرد

هدف مدیریت عملکرد توسعه مهارت ها و شایستگی هایی است که کارکنان برای بهبود عملکرد و موفقیت در شغل خود به آن نیاز دارند. به نوبه خود، این مهارت ها به سازمان کمک می کند تا به اهداف خود برسد.

با این حال، یک مطالعه Betterworks گزارش داد که 21٪ از کارمندان می گویند اهداف آنها سالانه تعیین می شود و دیگر هرگز به آنها نگاه نمی شود، در حالی که 16٪ می گویند که آنها هیچ هدفی را تعیین نمی کنند. یک سوم از کارمندان گزارش می دهند که آنها با مدیران ارتباط مستقیم ندارند یا بازخوردی دریافت نمی کنند که به آنها کمک کند بیش از دو بار در سال برای رسیدن به اهداف خود تلاش کنند.

از هر 10 کارمند یک نفر ادعا می کند که به ندرت یا هرگز این نوع بازخورد را دریافت نمی کند. اهداف مدیریت عملکرد شامل تعیین انتظارات عملکردی است به طوری که کارکنان در مورد آنچه از آنها انتظار می رود و آنچه می توانند با برآورده کردن این انتظارات از جمله پاداش، پاداش یا حتی ترفیع به دست آورند، شفافیت داشته باشند.

بازخورد مستمر و بی‌درنگ به کارکنان کمک می‌کند بفهمند کجا هستند، یاد بگیرند، خود را اصلاح کنند و رشد کنند. آنها می توانند به طور مداوم عملکرد خود را در محل کار بهبود بخشند و احساس موفقیت بیشتری در آنها ایجاد کنند. این سازمان را به نیروی کار ماهر، متعهد و واجد شرایط مجهز می کند.

مطالعه ویلیس تاور واتسون نشان داد که شرکت هایی که به طور موثر از برنامه های مدیریت عملکرد استفاده می کنند، 1.5 برابر بیشتر از رقبای خود از نظر مالی و 1.25 برابر احتمال افزایش بهره وری کارکنان را دارند.

مدیریت عملکرد عملکرد فردی و تیمی را بهبود می بخشد که به کسب و کارها کمک می کند تا به اهداف و مقاصد خود دست یابند. به عنوان مثال، اگر هدف کسب و کار افزایش درآمد است، مدیریت موثر عملکرد کارکنان فروش می تواند به شما در دستیابی به این هدف کمک کند.

مدیریت عملکرد همچنین به کارمندان اجازه می دهد تا ببینند که چگونه اهداف فردی آنها با اهداف شرکت مطابقت دارد و درک کنند که چگونه در دستیابی به آنها مشارکت دارند و مشارکت را تشویق می کنند.

چرا مدیریت عملکرد مهم است؟

اگر اهداف مدیریت عملکرد محقق شود، مزایای متعددی هم برای کارکنان شما و هم برای کل سازمان وجود دارد.

مدیریت عملکرد عملکرد فردی و تیمی را بهبود می بخشد که به کسب و کارها کمک می کند تا به اهداف و مقاصد خود دست یابند. به عنوان مثال، اگر هدف کسب و کار افزایش درآمد است، مدیریت موثر عملکرد کارکنان فروش می تواند به شما در دستیابی به این هدف کمک کند.

تقویت مهارت های نیروی کار خود در آینده

ایجاد یک خط ارتباط مستمر با کارکنان و نظارت بر پیشرفت مهارت‌ها، یادگیری و آموزش آنها به کشف شکاف‌های بالقوه مهارت‌ها و عملکرد در سازمان کمک می‌کند. سپس می توانید برای بستن اینها تلاش کنید و مزیت رقابتی قوی برای کسب و کار فراهم کنید.

افزایش مشارکت کارکنان

فرصت‌های یادگیری و توسعه، مسیر شغلی روشن در سازمان و درک تأثیر نقش خود در تحقق اهداف سازمانی را برای آنها فراهم می‌کند. بعلاوه، مدیریت عملکرد مستمر به کارکنان کمک می کند تا احساس ارزشمندی و توجه داشته باشند، و آنها را برای دریافت بازخورد سازنده و تلاش برای بهبود بیشتر باز می کند.

هنگامی که مدیریت عملکرد به طور موثر انجام شود، انتظارات را برای کارکنان شما به روشی شفاف تعیین می کند

حفظ کارکنان بالاتر

زمانی که یک کارمند بتواند پیشرفت خود را در محل کار ببیند و به وضوح مسیر شغلی خود و آنچه را که برای کسب ارتقاء باید انجام دهد را درک کند، منجر به جذب کارمندان بیشتر می شود که احتمالاً در سازمان شما باقی خواهند ماند.

فرهنگ بازخورد و اعتماد

ایجاد فرهنگ ارتباط، شفافیت و اعتماد با ابتکارات رهبری و منابع انسانی آغاز می شود که به بقیه سازمان سرازیر می شود. این شامل ماهیت فرآیند مدیریت عملکرد شما و یک خط مشی مدیریت عملکرد شفاف است.

پیشنهاد می‌کنیم بروشور پیاده سازی مدیریت عملکرد موثر را مشاهده کنید

لینک به این نوشتار در ویرگول ریرا

فهرست

دیگر مقالات:
به اشتراک بگذارید
دیگر نوشته ها
توانمندسازی تحول منابع انسانی
توانمندسازی تحول منابع انسانی با ریرا

در دنیای پویای امروز، موفقیت هر سازمان به نیروی کار توانمند و پر انگیزه آن وابسته است. ریرا، به عنوان یک شرکت پیشرو در حوزه منابع انسانی، راهکارهای جامع و نوآورانه‌ای را ارائه می‌دهد تا سازمان‌ها بتوانند به طور مؤثر از سرمایه انسانی خود بهره‌برداری کنند.

بیشتر بخوانید
راهنمای کسب و کارهای کوچک برای بهره‌مندی کامل از جمعه‌ی سیاه

جمعه‌ی سیاه یکی از بزرگترین رویدادهای خرید سال است و کسب و کارهای کوچک می‌توانند از این روز برای افزایش فروش، جلب مشتریان جدید و افزایش شناخت بهره‌برداری کنند. در ادامه یک راهنمای ساده برای کسب و کارهای کوچک به منظور استفاده بهینه از جمعه‌ی سیاه آورده شده است.

بیشتر بخوانید
توسعه سازمانی: تعریف، مزایا و مراحل
توسعه سازمانی: تعریف، مزایا و مراحل

توسعه سازمانی (OD) یک فرآیند سیستماتیک برای بهبود عملکرد سازمان‌ها است. این فرآیند شامل تغییر و بهبود در زمینه‌های مختلف سازمان مانند فرهنگ، ساختار، فرایندها و رفتار کارکنان است. توسعه سازمانی می‌تواند به سازمان‌ها کمک کند تا در محیط‌های متغیر و پیچیده امروزی موفق شوند.

بیشتر بخوانید
منابع انسانی در ایجاد یک محیط کاری شاد و پربار
نقش منابع انسانی در ایجاد یک محیط کاری شاد و پربار

در دنیای رقابتی امروز، سازمان‌ها برای موفقیت نیاز به کارکنانی دارند که با انگیزه، خلاق و بهره‌ور باشند. ایجاد یک محیط کاری شاد و پربار یکی از مهمترین عوامل برای ایجاد و حفظ چنین کارکنانی است. در این مقاله همراه ریرا، به نقش منابع انسانی در ایجاد یک محیط کاری شاد و پربار پرداخته خواهد شد.

بیشتر بخوانید